Gulet Kiralama

Gulet tekne veya denizci teknesi, geleneksel Türk ahşap tekne tasarımı ile yapılan deniz ulaşım aracıdır. Akdeniz bölgesine özgü olan Guletler, ahşap malzeme ve yelkenlilerin güçlü motorunun birleşimiyle oluşturulur. Günlük ve haftalık olarak özel bir mürettebat eşliğinde deniz tatili veya seyahati için tercih edilir.

Akdeniz’in güzelliklerini keşfetmek, mavi turların keyfini çıkarmak ve ahşap bir gulet üzerinde huzurlu bir tatil geçirmek veya sadece Guletlerin anlamını bilmek isteyenler, içeriğimizi okumaya devam edebilir.

Gulet Neye Denir?

Gulet, Türk sahillerinde ve Akdeniz bölgesinde kullanılan yelkenli ve yelkensiz ahşaptan yapılan deniz aracına denir. Özel olarak tasarlanmış ve genellikle ahşap malzemeden inşa edilmiş bir tür yelkenli tekneyi ifade eder. Tekneler, lüks tatil amaçlı kullanılır ve özellikle mavi turlar ve deniz seyahatleri için popülerdir.

Geleneksel Türk denizcilik tasarımının bir yansımasıdır. Ahşap yapısı, geleneksel ve estetik bir görünüm sağlar. Deneyimli bir mürettebatla birlikte kiralanabilir ve bu da misafirlere konforlu ve rahat bir seyahat deneyimi sunar.

Guletlerin arkaları genellikle oval şekildedir ve bu tasarım, bir karpuz kabuğunu anımsatır. Guletlere özgü bu şekil, teknenin alt kısmında kabin bulunmaması nedeniyle denize daha yakın bir konumda olmalarını sağlar. Guletlere yelken yapma konusunda avantaj sağlayarak, hem estetik bir görünüm hem de pratik bir denizcilik deneyimi sunar.

Gulet Tekne Hangi Malzemeden Yapılır?

Gulet tekneleri, geleneksel olarak meşe veya çam gibi ahşap malzemeden yapılır. Ahşap malzemeler çam, maun, gürgen veya meşe gibi dayanıklı ve deniz suyuna dayanıklı türlerden seçilir. Ahşap malzemesi, gulet teknelerine özgü geleneksel ve estetik bir görünüm kazandırır.

Gulet geleneksel olarak üretildiğinde kızılçam ağacı; teak ağacı, iroko, maun ve kestane ağacından yapılır. Modern olarak Loyd ve CE standartlarına göre egzotik, maun ve tik gibi fırınlanmış ithal ağaçlardan üretilir.

Denizci teknesi, ister geleneksel isterse de modern malzemelerle üretilmiş olsun, ağaç yardımıyla yapılır. Ana malzemesi sert ve dayanıklı olan ahşap ürünleridir. Gulet veya denizci teknesi olarak adlandırılan bu deniz ulaşım aracının en bilindik özelliği ise ahşaptan üretilmiş olmasıdır.

Gulet Tekne Özellikleri Nelerdir?

Gulet, geleneksel ahşap yelkenli teknelerden biridir ve ladin gövdeli olup, ana direkte büyük bir ana yelken taşır. Geleneksel olarak çivisiz ve güçlü ahşap bağlantılarla inşa edilen bu tekneler, ön tarafta küçük bir yelkenle birlikte kıç tarafta cenova yelkeni gibi farklı yelken tiplerini kullanabilirler.

Genellikle dört ya da beş metre yüksekliğindeki yelkenler, rüzgar altında hızlı seyir esnasında ekstra denge sağlamak için gafflarla desteklenir.
Guletler, başlangıçta hem balıkçılık hem de ticaret için tasarlanmış olsalar da günümüzde yalnızca eğlence amacıyla kullanılmaktadır.

Denizci veya gulet tekne özellikleri;

• Geleneksel üretimde çivisiz sadece ahşapla üretilir.
• Teknenin güverte alanı çok geniştir.
• Özel açık güverte alanları bulunur.
• Denize daha yakındır.
• Banyo, tuvalet ve konforlu yatak gibi geniş kabin sayısı bulunur.
• Deneyimli mürettebat ekibi ile açılır.

Tekneler genellikle 2x150HP motorlarıyla donatılmış olup, seyahat esnasında saatte 12 knot’a kadar maksimum hıza ulaşabilirler. Gulet tekneleri, konforlu konaklama ve eşsiz bir deniz macerası sunan özel tatil arayışında olanlar için mükemmel bir seçenektir.

Gulet Kaç Metre?

Gulet teknelerinin boyutları 20 ila 35 metre arasında değişiklik gösterir. Boyutları 2 kabin 14 mt ile 12 kabin 50 mt civarlarındadır. Geniş aralık, farklı tasarımlara, modellere ve müşteri taleplerine bağlı olarak çeşitlilik gösterir.
Daha küçük guletlere genellikle özel gruplar veya çiftler için hizmet verilirken, daha büyük guletler genellikle geniş aileler veya arkadaş grupları için tasarlanmıştır.

Gulet teknelerinin çeşitliliği müşterilerin ihtiyaçlarına ve tercihlerine daha iyi cevap verebilmek için tasarım ve üretim süreçlerinde esneklik sağlar. Denizci tekneler, konforlu kabinler, geniş güverte alanları ve modern konaklama imkanları ile donatılarak mavi turlar ve özel deniz tatilleri için ideal bir seçenek sunarlar.

Gulet tekneler, gulet tipine göre kaç metre olduğu değişse de ortalama 20 ila 35 metre aralığında metre uzunluğuna sahiptir.

Gulet Tekne Tipleri Nelerdir?

Özel gulet tekne türleri, geniş bir yelkenli tekneler kategorisini temsil eder ve farklı tipleriyle deniz tutkunlarına çeşitli seçenekler sunar. Bazıları geleneksel Türk denizciliğinin izlerini taşırken bazıları ise oval ve düşük kıç formuyla öne çıkar. Geniş güneşlenme alanı sayesinde deniz turizmi açısından tüm gulet tekne tipleri çok özeldir.

En fazla tercih edilen gulet tekne tipleri;

• Tirhandil guleti
• Karpuzkıç guleti
• Aynakıç guleti

Tirhandil Guleti

Tirhandil, bilinen en eski gulet tiplerinden biridir ve günümüzde hala sıkça kullanılmaktadır. Geleneksel Türk denizciliğinin benzersiz tarzını yansıtan tirhandil guletlere genellikle denizciler tarafından tercih edilmekte, aynı zamanda mavi yolculuklar için de uygundur.

Orta boyuttaki tirhandil guletler, genellikle sivri kıçlıdır ve ortalama olarak 15 ila 20 metre arasında inşa edilir. Karpuzkıç ve aynakıç gibi diğer gulet türlerinden daha küçük olmalarına rağmen, yelken keyfi sevenler için ideal bir seçenektir.

Karpuzkıç Guleti

Karpuzkıç guletlere en yaygın rastlanan tip olup, düşük ve oval kıç formuyla dikkat çeker. Dar alanlarda bile kötü hava şartlarından minimum etkilenmeyi sağlar ve kullanıcılara konforlu bir deneyim sunar. Dar kıç alanına rağmen geniş güneşlenme ve yaşam alanlarıyla tasarlanan karpuzkıç guletleri, genellikle 15 ila 40 metre arasında değişen boyutlara sahiptir. Bu boyutları ve konforlu yaşam alanlarıyla uzun mavi yolculuklar için ideal bir tercihtir.

Aynakıç Guleti

Aynakıç guletlere, karpuzkıç guletlere kıyasla daha düz ve köşeli bir tasarım sunar. Yükseltilmiş, köşeli arka kıç tasarımıyla öne çıkarlar ve genellikle diğer gulet tiplerinden farklı bir görünüme sahiptirler. Aynakıç guletler, boyutlarına oranla geniş iç hacme sahip olan guletlerdir. Daha fazla veya geniş kabinlere sahip olabilirler ve tasarım konusunda birçok esneklik sunarlar.

Gulet Tekne ve Yelkenli Arasındaki Farklar Nelerdir?

Denizcilik ve mavi rüya görenlerin dünyasında gulet tekne mi yoksa yelkenli mi sorusu sıkça sorulur. Her iki deniz ulaşım aracı da seyir deneyimi açısından maviliği iliklerinize kadar hissettirir. Guletler ve yelkenliler, konfor; seyahat, denize yakınlık ve güneşlenme alanları gibi birkaç teknik konuda birbirlerinden farklıdırlar.

Gulet tekne ve yelkenli arasında öne çıkan farklar;

• Gulet tekneleri geniş ve konforlu yapıya sahipken yelkenliler dar ve spor için tercih edilir.
• Gulet tekne ile seyahat edilip tatil yapılabilirken yelkenliler tercihen spor ve ulaşım aracıdır.
• Guletler, motorlu teknelerdir; yelkenliler ise gücünü genellikle rüzgardan alır.
• Yelkenliler, hareketli denizlere açılabilir; guletler daha sakin ve sığ sularda yüzer.

Her iki tekne türü de benzersiz avantajlara sahip olup, kullanıcı tercihlerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak seçilir. Guletler daha çok konfor ve rahatlık arayanlar için uygunken, yelkenliler daha çok denizcilik tutkunları ve yelken sporu meraklıları için idealdir.

Denizin, güneşin ve tatilin keyfini gulet tekne ile çıkarmak için Yat Reyonu ile iletişime geçin: erken rezervasyon fırsatından yararlanın.

203 sonuçtan 1-6 arası gösteriliyor