Kekova Adası, Türkiye’de SİT alanı olarak koruma altına alınmış bir bölgedir. Kekova’da tarihe tanıklık edebileceğiniz kliseler, odalar, merdivenler ve lahitler gibi pek çok yapı bulunmaktadır. Yüzme veya dalış gibi sporlar yasaktır ve sadece tekne turlarıyla gezilebilir.

Bu içeriğimizde Kekova Adası nerede? Nereye bağlı? Nasıl gidilir? Tek tek detaylı olarak anlatacağız.

Kekova Adası (Batıkşehir)

Kekova Adası, zaman içerisinde sular altında kalan ve Batıkşehir olarak da anılan kayalık bir adadır. Mavi ve yeşilin her tonunu tarihi kalıntılarla birleştirerek görsel bir şölen sunar. Suyu çok temizdir ve tarihi kalıntıların üzerinden geçerken çıplak gözle rahatlıkla görülebilir.

Kekova bölgesindeki tarihi ve doğal zenginliklerle ünlüdür. Özellikle adanın çevresinde, antik dönemden kalan su altı kalıntıları ve batık şehirler bulunur. Bu nedenle, adanın etrafındaki sularda snorkelle dalış yaparak, tarihi kalıntıları keşfetmek mümkündür. 

Kekova Adası ayrıca, eşsiz manzaraları ve doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini büyüler. Adada yerleşim bulunmamakla birlikte, tur tekneleri ve özel tekne turlarıyla ziyaret edilebilir.

Kekova İsmi Nereden Geliyor?

Kekova ismi, antik çağda davar ya da boğa yurdu anlamına gelen “Khawakuwa” sözcüğünden gelmektedir. Türkçe’ye ise Kekova “Kekik ovaları” sözcüklerinden türetilerek geçmiştir. Türkmenler bölgede hayvan güttükleri için “Kekova” isminin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.

Başka bir teoriye göre Kekova ismi “Keko” veya “Koşo” adlı bir Likya kralının adından gelmektedir. Likya dilindeki “Dolichiste” ile kralın adından türetilerek Kekova halini haldığı düşünülmektedir.

Adının kökeni tam olarak bilinmese de yöre halkı ve turistler tarafından Kekova ve Batıkşehir isimleriyle anılmaktadır.

Kekova Adası Nerede?

Kekova adası Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan Kaleköy ve Üçağız köylerinin civarlarındadır. Dört antik kent barındıran bölge de Kekova adası 7,5 kilometre uzunluk ve 500 metrelik genişliğe sahip bir alanda bulunur.

Akdeniz Bölgesi’nde, Demre ilçesine bağlı olan Kaş beldesinde bulunan Kekova, Üçağız adlı kıyı kasabası, Batıkşehir’in yer aldığı Kekova Adası ve sadece teknelerle ulaşılabilen Kaleköy’den oluşur. 

Adanın bir kısmının geçmişte depremler nedeniyle yer değiştirdiği ve bu alanın sular altında kaldığı düşünülmektedir. Kekova, Antalya şehir merkezine yaklaşık 170 kilometre uzaklıkta yer alırken, Demre ilçesine 150 kilometre, Kaş beldesine ise 35 kilometre uzaklıktadır.

Kekova Adası’na Nasıl Gidilir?

Kekova’ya ulaşmak için Antalya’ya gitmek gereklidir. Antalya’ya ulaşım oldukça kolaydır ve birçok seçenek sunar. İster otobüsle, ister uçakla, isterseniz de özel aracınızla şehre ulaşabilirsiniz. Uçakla seyahat etmeyi tercih ederseniz, Ankara, İstanbul ve İzmir’den Antalya’ya günlük olarak düzenlenen birçok uçak seferi bulunmaktadır. 

Antalya Havalimanı’na vardıktan sonra şehir merkezine taksi, dolmuş veya otobüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Kaş beldesine ve oradan da teknelerle Kekova’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer otobüsle seyahat etmeyi tercih ederseniz, Kaş otogarına gitmeniz gerekecektir. Kaş otogarına ulaştıktan sonra dolmuşlarla Kekova’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla Kekova’ya gitmek isterseniz, Antalya veya Muğla karayolunu kullanabilirsiniz.

Antalya’dan yola çıkarsanız, Demre – Kaş yönünde ilerlemeli, Muğla’dan yola çıkarsanız da Fethiye, Kalkan – Kaş yönündeki rotayı izlemelisiniz. Ancak, Kekova’ya kara yoluyla direkt ulaşım mümkün olmadığı için Kaş’a vardıktan sonra tekne kiralama veya tur tekneleriyle seyahat etme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Kekova Adası’na nasıl gidilir?

 • Antalya’ya ulaşma.
 • Antalya şehir merkezine gitme.
 • Kaş otogarına erişme.
 • Kaş’tan Kekova’ya gitme.
 • Kekova’da tekne turu veya kiralama hizmeti alma.

Kekova Adası Nereye Bağlı?

Kekova adası Antalya iline bağlı Kaş ilçesine bağlı ve Demre ovası boyunca uzar. Demre ilçesinin içerisinde olduğu söylenebilir.

Bölge, ilçenin doğusundaki Ulu Burun’dan başlayıp Kekova Burnu’nun doğusunda sona eren, Demre Ovası’nın sınırlarını oluşturan bir alanı kapsar. Ayrıca, bu hat boyunca uzanan kıyılara karşılık gelen adalar da bölgeye dahil edilir. Özel Çevre Koruma tarafından koruma altına alınan bu yaklaşık 260 kilometrekarelik alanda Kale ve Üçağız köyleri bulunmaktadır.

Kekova’da Gezilecek Yerler

Kekova’da gezilecek yerler için tekne turlarına katılmalı ve bir program yapmalısınız. Tekne turu olmadan Kekova’da bir yer gezemez veya göremezsiniz.

Batık şehir kalıntılarından başlayarak Tersane Koyu’na kadar birçok yeri keşfetmek mümkündür. Tersane Koyu’nda kalıntılar arasında yüzmek ve doğal oluşum Korsan Mağarasını keşfetmek tekne turlarının sunduğu imkanlardan sadece birkaçıdır. Diğer yandan Gökkaya Koyu, su sporlarını deneyebileceğiniz fırsatlar sunmaktadır.

Kekova’da gezilecek yerler:

 • Kaleköy Simena Antik Kenti
 • Theimussa Antik Kenti
 • Batık Şehir
 • Aperlai Antik Kenti
 • Gökkaya Koyu
 • Korsan Mağarası
 • Salyangoz Koyu
 • Hamidiye Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Tersane Koyu
 • Trysa Antik Kenti

Kekova Tekne Turları

Antalya’ya veya özellikle Kaş‘a ziyaretiniz sırasında, tekne turu deneyimini yaşamadan dönmeyi düşünmemelisiniz. Özellikle Kekova tekne turu, ulaşmanın zor olduğu koyları keşfetmek için ideal bir seçenektir. 

Kekova’nın kayalık yapısında bulunan antik kalıntılar ve Batık Kent’i sadece teknelerle ziyaret edebilirsiniz. Eğer Kaş’ta konaklıyorsanız, günlük tekne turları için Kaş Limanı’ndan kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca Kekova’nın karşısındaki Üçağız beldesinden de tekne turlarına katılma imkanınız bulunmaktadır. Genellikle günübirlik tekne turları sabah 9’da başlar ve akşam 19.00’a kadar devam eder. Tekne turu sırasında konaklamak istiyorsanız, özel bir tekne kiralamak gerekebilir.

Yat Reyonu ile Kekova tekne turları programına katılabilir: ister günübirlik isterseniz de konaklamalı seçeneklerle Kekova Adası’nı gezebilirsiniz.

Önceki Kekova Gezilecek Yerler (En İyi 11 Yer)